AÇIKLAMA NO 76: “GİZLİ DİNLEME YAPMAK “ SUÇTUR!

Yazıcı-dostu sürümArkadaşa gönderPDF

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİNDE BULUNAN DİNLEME CİHAZI AKP’NİN HALKA DÜŞMANLIĞINI, AHLAKINI VE KÜLTÜRÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR.

ÇÖZÜM “GİZLİMİZ – SAKLIMIZ YOK, GİZLİ TOPLANTI YAPMIYORUZ” DEMEK DEĞİL, MEŞRU MÜCADELEDİR!

        TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesinde bir dinleme cihazı bulundu. Rus yapımı 50 saat kayıt yapabilen cihazdaki kayıtlarda kaydı yapanların da ses kayıtları bulunmakta idi.

        Ses kayıt cihazını kimin koyduğunu aramaya gerek yoktur. Suçlu bellidir; AKP. AKP halk düşmanı politikalarıyla halkın her kesimine saldırmaktadır. AKP kendisinden olmayan herkese düşmandır. Nitekim TMMOB ve bağlı örgütlenmelerine de bu nedenle saldırmaktadır. Gece yarısı operasyonlarıyla, torba yasalara eklenen maddelerle TMMOB’un yetkileri gasp edilmiş, yağma – talanın önü açılmıştır. Ama AKP’ye bu yetmemektedir.

        AKP ve polisi, savcısı, hâkimi için toplantının gizli yapılıp yapılmadığının, toplantılarda ne konuşulduğunun hiç önemi yoktur. Zaten onlara göre bizim yaptığımız her şey suçtur. Suçtur çünkü AKP’ye karşı olmak suçtur. Zaten bu nedenle Adana’da gözaltına alınan Halk Cephelilere “ AKP’ye karşı faaliyet yürütme” suçlaması yöneltilmiştir.

        Bu mantık AKP’nin polisinde, savcısında, hakiminde tamamında vardır. Hacıbektaş’da Bekir Bozdağ’a yumruk attığı için gözaltına alınan kişinin serbest bırakılmasına AKP’den büyüt tepki gelmektedir. Ama Ali İsmail Korkmaz’ı, Ethem Sarsülük’ü katledenlerin serbest bırakılmasına hiçbir şey dememişlerdir. Halk çocuklarını katledenlerin serbest bırakılması bağımsız yargının kararı olmakta ama Bekir Bozdağ’a yumruk atanın serbest bırakılmasının altında buzağı aranmaktadır.

        İşte Mimarlar Odası Ankara Şubesine dinleme cihazının koyanların mantığı budur. Onlara göre bizim düşüncelerimiz, pratiğimiz, faaliyetlerimiz başlı başına suçtur. Ayrıca bunların Ceza Kanunu’na göre suç olmasına gerek yoktur. Ceza Kanunu’na göre suç olmasa bile uydurulup suç yaratılır. Tıpkı Halkın avukatlığını yaptıkları, Devrimci avukatlık yaptıkları için tutuklanan avukatlar ve tutuklanan kamu emekçilerinde olduğu gibi.

        BU MANTIK FAŞİZMİN MANTIĞIDIR. Faşizm kendisinden olmayan herkese düşmandır. Mimarlar Odası Ankara Şubesine dinleme cihazı konulmasının sorumlusu da bu mantığın sahipleridir. Bu konuda net olunmalıdır. Basit sorular bile bizi bu sonuca götürecektir.

-      AKP daha önce böyle dinleme cihazlarını kullanmış mıdır? Kullanmamış mıdır?

-      Mimarlar Odası Ankara Şubesine dinleme cihazı kullanılması kimin yararınadır?

        Bu noktada Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri net olmalıdır. Kendilerini “… Biz zaten toplantılarda gizli saklı bir şey konuşmuyoruz” diye savunmamalılar. Suçlu olan AKP’dir. Ahlaksız olan AKP’dir. Bu kültür AKP’nin kültürüdür. Mimarlar Odası Ankara Şubesi dinleme cihazı bulunan ilk Demokratik Kitle Örgütü değildir. Daha önce onlarca Sendika, Oda dinlenmiştir. Dinleme cihazları bulunmuştur.

        Oda yöneticileri güçlerini meşruluklarından almalıdırlar. Kendilerini savunmak zorunda hissetmemelidirler. Yaptıkları haklıdır ve meşrudur. Elbette ki gizlileri ve saklıları yoktur. Ama bunu AKP’nin yasalarına dayanarak yapmamalıdırlar. Bu yasalar her zaman ve her türlü değiştirilebilir. Nitekim TMMOB’un yetkilerini ortadan kaldıran yasal düzenleme de bir gecede yapılmıştır.

        AKP bu saldırılarına devam edecektir. Başka yerlerde yeni dinleme cihazları bulunacaktır. Çözüm faşizme karşı mücadeleyi yükseltmektir.

“GİZLİ DİNLEME YAPMAK “ SUÇTUR;

SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN!

DİRENELİM, MÜCADELE EDELİM, KAZANALIM.

MÜHENDİSİZ, MİMARIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

 

DEVRİMCİ MÜCADELEDE MÜHENDİS MİMARLARivme_yazi | about seo