Açıklama 51: Tutsaklarımız Erkin Kocaman ve Fatih Özgür Aydın Onurumuzdur!

Yazıcı-dostu sürümArkadaşa gönderPDF

 AÇIKLAMA 51:

TUTSAKLARIMIZ

ERKİN KOCAMAN VE FATİH ÖZGÜR AYDIN

ONURUMUZDUR!

17.02.2012

Emperyalizmin işbirlikçisi AKP iktidarının, halkın tüm kesimlerine yönelik saldırısı içerde ve dışarda artarak devam ediyor. Öğrencisinden öğretmenine, işçisinden memuruna, sanatçısından gazetecisine halkın tüm örgütlü güçleri baskı ve korku altına alınarak, en küçük muhalif ses bile F Tipi hücrelerde boğulmak isteniyor.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'nün 31 Ocak 2012 tarihi itibariyle yaptığı açıklamada cezaevlerinde 124 bin 229 erkek, 4 bin 728 kadın ve 2 bin 360 çocuk tutuklu ve hükümlü bulunduğu ifade edilirken, kapalı cezaevlerinde 12 bin 773 kişilik kapasite fazlası olduğu belirtiliyor. Emperyalist efendilerine karşı oldukça 'itaatkar' bir tavır sergileyen AKP iktidarı, halka karşı ise rakamlarla da ifade etmekten kaçınmayarak amansız bir 'terör' estiriyor.

Son olarak 13 Şubat 2012'de KESK Genel Merkezi, SES Genel Merkezi ve Tüm Bel-Sen Genel Merkezi'ne yapılan baskınlar ile kürt halkına saldırılıyor,  aynı operasyon ile Ziraat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Necip Altunli gözaltına alınıyor. Malatya Kürecik'e Füze Kalkanı kurulmasına karşı çıkan DEV-GENÇ'liler ülkenin pek çok ilinde zabıtasıyla, polisiyle sokak ortasında işkenceden geçiriliyor, tutuklanıyor. Yoksul halkımızın yaşadığı gecekonduları yıkıp rantsal dönüşüme peşkeş çekilmek için planlar yapılıyor, devletin en yetkili ağızlarından'kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız' açıklamaları yapılıyor, Diyarbakır'ın Sur ilçesi'nde bulunan ve bir dönem “ceza ve tevkifevi” olarak kullanılan İçkale'de yapılan kazılarda her geçen gün insana ait kafatası ve kemikler bulunmaya devam ediliyor. Grup Yorum üyeleri tutuklanıyor, konserleri polis baskısıyla engellenmeye çalışılıyor, Grup Yorum bileti sattığı için arkadaşlarımız tutuklanıyor, "Bu karardan biz de hoşnut değiliz.' diyen mahkeme başkanı 13 yıla kadar varan cezalar verebiliyor.

3 Haziran 2011 tarihinde saat 04.30 civarında Malatya'da gerçekleşen polis baskını sonucu gözaltına alınarak tutuklanan İnönü Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü öğrencisi, dergimiz emekçisi arkadaşımız Erkin Kocaman ile Ayça Kılınç, Yusuf Yılmaz, Uğur Pektaş, Sevcan Göktaş, Kubilay Uçucu ve Candaş Kat'ın yargılandığı dava 1 Şubat 2012 tarihinde Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma ile sonuçlandı. AKP'nin 'ileri demokrasi'sinde gazeteci Hrant Dink'i öldüren sanıkların davası 'örgüt' kapsamına alınmazken Grup Yorum konserine katılmak, parasız eğitim istemek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne katılmak gibi demokratik hak talepleri 'terör örgütü üyeliği' kapsamına alınarak 8 yıl 5 aydan 13 yıl 5 aya kadar hapis cezaları ile karşılık bulabiliyor.

19-22 Aralık 2000 tarihlerinde 20 ayrı hapishanede on bine yakın güvenlik görevlisi tarafından gerçekleştirilen ve 28 tutuklu ve hükümlünün hayatını kaybetmesi ve yüzlercesinin yaralanmasıyla sonuçlanan, Türkiye tarihinin en kapsamlı katliamlarından biri olan “Hayata Dönüş” operasyonunun ardından açılan F Tipi Hapishanelerde tecrit devam ediyor, 122 can bedeli sonucu 22 Ocak 2007'de Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan 45/1 genelgesi ile kazanılan, haftada 10 kişi ile 10 saat sohbet hakkı uygulanmıyor, hapishanede tedavi koşulu olmayan hasta tutsaklar tahliye edilmeyerek sessizce ölüme terk ediliyor. Yüksek tansiyon hastası ve yüzde 18 oranında çalışan tek böbreği ile ciddi sağlık sorunları yaşayan Yasemin Karadağ, hastaneye götürüldüğünde güvenlikten görevli subay yumruk atabiliyor, hayatına kastedebiliyor. Tutsaklara karşı her türlü keyfi uygulama dayatılıyor, hak gaspları, işkence ve kötü muameleler kör kapılar, sağır duvarlar ardında yaşanmaya devam ediyor.  Mektup yasakları, görüş yasakları derken şimdi de devrimci tutsaklar herhangi bir sebeple hapishane dışına çıkarılırken X-Ray cihazından geçtikleri sırada ayakkabılarını çıkartmaya zorlanıyor, kendileri çıkarmadığı için de ayakkabılarına hiçbir hukuksal dayanağı olmadan el konuluyor, birçok tutsağın giyecek ayakkabısı kalmadığından mahkeme ve hastanelere de çıplak ayakla gidip gelmek zoruna bırakılıyor.

Bir tanıdığının cenazesi için gittiği Okmeydanı Cemevi'nde, İstanbul Valisi'ni protesto ettiği iddia edilerek gözaltına alınan dergimiz Yazı İşleri Müdürü Fatih Özgür Aydın, 8 aydır Tekirdağ F Tipi Hapishanesi'nde işkence ve kötü muamele altında tutuklu bulunuyor. 22 Temmuz 2011 tarihinde yolda yürürken gözaltına alınarak 25 Temmuz'da tutuklanan Fatih Özgür Aydın aynı zamanda kron hastası ve tedavi edilmesi gerekiyor. Avukatlarının yaptığı açıklamaya göre 2 Şubat 2012 Perşembe günü muayene ve bazı tahlillerin yapılması için hastaneye sevk edilen Fatih Özgür Aydın, hastaneye götürülürken ve getirilirken işkenceye maruz kalmıştır. Ayakkabılarına hapishane idaresi tarafından el konulduğu için yalınayak hastaneye götürülmüş, çıplak ayakla uzun süre kar üstünde bekletilmiş, ring aracının kliması soğuk hava üfleyecek ayarda çalıştırılarak soğuk ringde bekletilmiştir. Fatih Özgür Aydın, yaşadığı bu işkencenin sonucu olarak, hastaneden geldiği gün akşam saatlerinde maruz kaldığı soğuğun etkisiyle fenalaşmış, sürekli kusmaya başlamış ve acil olarak hastaneye kaldırılmıştır. Fatih Özgür Aydın’ın yaşadığı işkence ve keyfi uygulamalar tüm devrimci tutsaklara yönelik olarak yıllardır F Tipi Hapishanelerde uygulanan tecrit politikasının bir sonucudur.

Mühendislik, Mimarlık ve Planlamada +İvme Dergisi olarak baskı ve zulme karşı direnenlerin yanında olmayı ve mücadelelerini desteklemeyi halkın mühendis mimarları olarak boynumuzun borcu bilip onları sahiplenmeye dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam edeceğiz. Dergimiz emekçisi tutsaklarımız Erkin Kocaman ve Fatih Özgür Aydın onurumuzdur! Her ne pahasına olursa olsun onurumuza, anti-emperyalist, anti-faşist, anti-kapitalist mücadelemize ve umudumuza sahip çıkacağız.

Tutsaklarımız Erkin Kocaman ve Fatih Özgür Aydın Onurumuzdur!

Baskılar Bizi Yıldıramaz!

Kahrolsun Faşizm, Yaşasın Mücadelemiz!

Mühendisiz, Mimarız, Haklıyız Kazanacağız!

.............................................................................................................................................................................

  Tutsaklarımızın Mektup Adresleri

   Erkin Kocaman                                                Fatih Özgür Aydın

Adıyaman E Tipi Hapishanesi                         Tekirdağ F Tipi Hapishanesi

.............................................................................................................................................................................

MÜHENDİSLİK, MİMARLIK VE PLANLAMADA

+İVME DERGİSİivme_yazi | about seo