ÜNSA Çuval Fabrikası’nda iş cinayeti!

Yazıcı-dostu sürümArkadaşa gönderPDF

23 Haziran günü Samandıra’da bulunan Ünsa Çuval fabrikasında yaşanan iş cinayetinde, Hayrullah Yıldırım isimli tekstil işçisi yaşamını yitirdi.

Henüz 30 yaşında olan Hayrullah Yıldırım, 1 ve 2 yaşında iki çocuk babasıydı. Yıldırım, Ünsa Çuval’ın ana binası içinde bulunan, fakat taşerona devredilmiş olan Kesim bölümünde çalışıyordu. Yükleme yapmak için kullandığı aracın aküsü bitince, aracı şarja bırakıp, bir başka işçinin aracını kullanmak zorunda kalan Yıldırım, kullandığı aracın pedal sistemini tanımıyordu. Kendi aracının pedal sisteminden farklı olan araçla rampadan aşağıya inerken kontrolü kaybetti. Aracın devrileceğini anlayan Yıldırım, araçtan atladı, fakat araç üstüne devrildi. Hastaneye kaldırılırken yaşamını yitiren işçinin iç kanama geçirdiği bildirildi.

Yıldırım kâr hırsı yüzünden öldü

Ünsa işçileri, yaşanan olayın tamamen patronların aşırı kâr hırsı yüzünden meydana geldiğini söylüyorlar. Yükleme yapmak için kullanılan araçların (forklift) aküsü 5 TL’ye satın alınabiliyor, fakat patronlar yedek akü almıyorlar. Aküsü biten araç şarja bırakılıyor ve işçiler çalışmaya devam etmek zorunda oldukları için, arkadaşlarının araçlarını ödünç alıyorlar. Ayrıca, kamyonlara yükleme yapılan rampada güvenlik bariyeri ya da başka bir güvenlik önlemi de yok.

Patronlar suçu işçiye atıyor

Yaşanan olayın bir iş cinayeti olduğu bu kadar açıkken, patronlar suçu ölen işçiye atmaktan yine geri durmadılar. Patronlar, “kazayı” kamera kayıtlarından izlediklerini, işçinin aracı yanlış kullandığını tespit ettiklerini açıkladı. Hatta, patronların uşağına dönüşmüş olan işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı ise utanmadan “Hayrullah’ın araçtan atlamaması gerekirdi. Araçtan atlamasa kurtulurdu, kendi hatası oldu” dedi.

Hayrullah Yıldırım’ın iş cinayetiyle yaşamını yitirdiği gün olduğu gibi, cenazesinin kaldırıldığı gün de Ünsa’da üretim sürdü. İşçiler arkadaşlarının cenaze törenine katılamadılar. Ünsa’da örgütlü olan ve açıkça ihanetçi, işbirlikçi bir tutumu sergileyen DİSK Tekstil Sendikası ise iş cinayetiyle ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Sağır, kör ve hain olmayı seçti.

Ünsa işçileri ise, patronların kar hırsı ile işlenen cinayet ve sendikanın ihanetçi tavrı karşısında öfkeli.

Kaynak: Kızılbayrakhaber | about seo