+İvme Dergisi Yazı İşleri Müdürü Fatih Özgür Aydın' ın Tutuklanması Protesto Edildi

Yazıcı-dostu sürümArkadaşa gönderPDF

SADSDA
Okmeydanı Cemevinde İstanbul Valisini protesto ettiği gerekçesiyle 22Temmuz 2011 tarihinde, yolda yürürken gözaltına alınarak 25 Temmuz'da tutuklanan Mühendislik Mimarlık ve Planlamada +İVME Dergisi yazı işleri müdürü Fatih Özgür Aydın'ın tutuklanması, +İVME Dergisi okurları tarafından Ankara ve İstanbul'da  yapılan basın açıklamaları ile protesto edildi.

İstanbul Taksim Tramvay Durağı'nda ve Ankara Yüksel Caddesi İnsan Anıtı önünde yapılan açıklamalarda "Gözaltılar, Tutuklamalar, Baskılar Bizi Yıldıramaz, Fatih Özgür Aydın Serbest Bırakılsın,Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz, Mühendisiz,Mimarız Haklıyız Kazanacağız" sloganları atıldı. Basın açıklamaları İstanbul'da 27, Ankara'da ise 25 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

31/07/ 2011 tarihinde Ankara ve İstanbul'da saat 17:00 de eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasının metni;

Yazı İşleri Müdürümüz Fatih Özgür Aydın'a Özgürlük!


12 Haziran 2011 seçimlerinin ardından halkın örgütlü mücadelesinin her alanına karşı sistemli bir saldırıya geçen AKP hükümeti deyim yerindeyse devrimci avına çıkmıştır. Açlığa, yoksulluğa, adaletsizliğe, gecekondu yıkımlarına karşı çıkan tüm kesimlere yönelen bu saldırı demokratik kurum ve kişiler üzerinde estirilen gözaltı ve tutuklama terörü, helikopterler ve koçbaşları ile yapılan baskınlar ve son olarak da kar maskeleri ve uzun namlulu silahlar eşliğinde gün ortasında adam kaçırmaya kadar palazlanmış durumdadır. Son altı ayda yapılan operasyonlar ile yüzlerce kişinin, son bir hafta içerisinde ise yolda yürürken, minibüste giderken, gece yarısı yapılan baskınlar ile insanların kaçırılması ve tutuklanması saldırının boyutunu göstermektedir.


AKP'nin ileri demokrasi yalanları yoksul Anadolu halkları üzerine yönelen faşist baskılarla vücut bulmaktadır. Bildiğiniz gibi dergimiz emekçisi arkadaşımız İnönü Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü öğrencisi Erkin Kocaman, İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Yusuf Yılmaz, Fırat Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisi Candaş Kat yaklaşık iki aydır yasal,demokratik mitinglere katıldıkları gerekçesi ile tutuklu bulunuyor. Dergimiz Yazı İşleri Müdürü Fatih Özgür Aydın'da daha sonra polis fezlekesinden öğrendiğimiz kadarı ile Cemevi'nde valiyi protesto ettiği gerekçesiyle 22 Temmuz 2011 tarihinde yolda yürürken gözaltına alınmış ve tutuklanarak Metris Hapishanesi'ne gönderilmiştir. Gözaltı nedenini öğrenmek isteyen avukatlarına polis tarafından gizlilik kararı gerekçesi ile hiçbir bilgi verilmemiş, hiçbir işlem yapılmadığı söylenmiş hatta hangi birimin ilgileneceğini bile bilmediklerini söyleyerek hukuksuzluğu kendi ağızlarıyla itiraf etmişlerdir.


Mühendislik, Mimarlık ve Planlamada + İvme Dergisi olarak demokratik hakkı için direnenlerin, işten atılan ve işi,ekmeği için mücadele örenlerin, kardeşinin cenazesini toplu mezarlardan çıkarıp bir mezar taşı olması için bedenini açlığa yatıranların ve ülkemizin bağımsızlık ve demokrasi mücadelesine güç verenlerin yanındayız. Parasız eğitim istemek suç değildir, yoksul halkın çıkarlarını savunmak, 1 Mayıslarda alanlarda olmak, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'ne katılmak suç değildir, başbakanı, valiyi protesto etmek suç değildir. Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin kayıtlarına göre ülkemiz hapishanelerinde bugün itibariyle dergimiz yazı işleri müdürü Fatih Özgür Aydın ile birlikte 67 basın mensubu tutuklu bulunuyor. Düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde gazetecilik yapmak da suç değildir. Arkadaşımız Fatih Özgür Aydın ve tutuklu mühendislik öğrencilerinin derhal serbest bırakılmalarını ve özgürlüklerine bir an önce kavuşmalarını talep ediyoruz.


BASKILAR,GÖZALTILAR,TUTUKLAMALAR BİZİ YILDIRAMAZ!

FATİH ÖZGÜR AYDIN SERBEST BIRAKILSIN!

KAHROLSUN FAŞİZM,YAŞASIN MÜCADELEMİZ!

MÜHENDİSİZ,MİMARIZ HAKLIYIZ,KAZANACAĞIZ!

Mühendislik,Mimarlık ve Planlamada + İvme Dergisi

 ivme_yazi | about seo